Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Westernowego „Stary Chrząstów” Rozdział 1 Warunki korzystania ze strzelnicy
Prawo korzystania ze strzelnicy mają członkowie Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Westernowego w dniach i godzinach ustalonych w grafiku strzelań. Inne kluby sportowe po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownictwem PSSW. Policja, wojsko, PZŁ, straż przemysłowa, bankowa, pocztowa - każdorazowo po wcześniejszym pisemnym uzgodnieniu terminu. Za szkody powstałe podczas strzelania odpowiada korzystający ze strzelnicy, na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
1. Prowadzący strzelanie (RO – Range Officer): a) odpowiada za bezpieczeństwo użytkowników strzelnicy oraz osób im towarzyszących, b) wyznacza korzystającym ze strzelnicy stanowiska strzeleckie, a osobom towarzyszącym - miejsce bezpiecznego pobytu, c) prowadzi książkę rejestru pobytu na strzelnicy, w której zamieszcza się następujące dane: - imię i nazwisko korzystającego ze strzelnicy, - numer pozwolenia na broń oraz nazwę organu, który je wydał albo adres korzystającego ze strzelnicy, jeśli nie posiada on pozwolenia na broń, - oświadczenie korzystającego ze strzelnicy o zapoznaniu się z regulaminem strzelnicy i przepisami bezpieczeństwa, potwierdzone własnoręcznym podpisem. - godzinę wejścia i opuszczenia obiektu 2. Na strzelnicy zabrania się: a) osobom towarzyszącym korzystającym ze strzelnicy wchodzenia na stanowiska strzeleckie oraz styczności z bronią, b) używania broni innych osób korzystających ze strzelnicy, bez zgody jej użytkownika, c) spożywania alkoholu lub używania środków odurzających oraz przebywania na terenie strzelnicy osób będących pod ich wpływem. 3. Na strzelnicy, w miejscu widocznym, umieszcza się: a) regulamin strzelnicy, b) decyzję o dopuszczeniu strzelnicy do użytkowania, c) plan strzelnicy z oznaczeniem: - stanowisk strzeleckich, - punktu sanitarnego, - strefy bezpieczeństwa, - dróg ewakuacji, - informację teleadresową o najbliższym aktualnie działającym SOR lub SRM. - wykaz sygnałów alarmowych
Rozdział 2 Sposób obchodzenia się z bronią
a) Broń bocznego i centralnego zapłonu 1. Na terenie strzelnicy poza stanowiskiem strzeleckim broń długą nosi się rozładowaną z otwartymi komorami nabojowymi, z lufami do góry. W przypadku pistoletów i rewolwerów dozwolone jest ich noszenie w kaburach (wyłącznie w stanie rozładowanym). Dopuszcza się inny sposób noszenia broni, jeśli tak stanowi regulamin zawodów. 2. Wyjmowanie broni odbywa się wyłącznie na stanowisku strzeleckim, treningowym lub w strefie bezpieczeństwa, tylko na polecenie prowadzącego strzelanie (|RO) lub trening strzelecki. 3. Wszelkich czynności związanych z obsługą broni dokonuje się wyłącznie z lufą skierowaną w kierunku kulochwytu, tarcz bądź przedmiotów będących celem na strzelnicy. 4. Strzelanie rozpoczyna się wyłącznie na komendę prowadzącego strzelanie (RO). 5. Zakończenie strzelania zgłasza się prowadzącemu strzelanie (RO). 6. Po zakończeniu strzelania broń rozładowuje się i przedstawia do kontroli prowadzącemu strzelanie (RO) i opuszcza się stanowisko strzeleckie z bronią krótką w kaburach a bronią długą z otwartą komorą nabojową i lufami skierowanymi w górę. 7. Strzelanie i celowanie na terenie strzelnicy odbywa się wyłącznie na wyznaczonych stanowiskach strzeleckich, do tarcz lub innych przedmiotów będących celem na strzelnicy. 8. W czasie strzelania ze strzelby gładkolufowej do celów metalowych zabrania się używania śrutu ołowianego grubszego niż 2,5 mm oraz śrutu stalowego. 9. Podczas strzelania z broni krótkiej do celów metalowych można używać jedynie amunicji z pociskami z czystego niewzbogaconego ołowiu. Zabrania się stosowania amunicji Magnum oraz każdej innej z pociskami FMJ lub HP. 10. Podczas strzelania z broni długiej do celów metalowych można używać jedynie amunicji z pociskami z czystego niewzbogaconego ołowiu oraz pozostałymi ograniczeniami jak w pkt 9. 11. Podczas strzelania z broni krótkiej i długiej do celów papierowych można używać każdej innej amunicji pozostającej w zgodzie z ustawą o broni i amunicji. b) Broń rozdzielnego ładowania 1.Bębny rewolwerów ładuje się na stanowiskach do ładowania z fiolek zawierających przygotowany wcześniej, odmierzony ładunek prochowy. 2.Bębny ładowane w praskach wolno uzbrajać kapiszonami dopiero po umieszczeniu w rewolwerze. 3.Obowiązuje zakaz używania prochownic do ładowania broni prochem czarnym. 4.Zabrania się używania innego prochu czarnego niż fabryczny. 5. Zabrania się strzelania do przedmiotów innych (garnki, patelnie, laptopy itp.) niż tarcze i cele stosowane na strzelnicy. 6. Pozostałe zasady obchodzenia się z bronią pozostają identyczne jak pkt a).
Rozdział 3 Sposób zachowania się osób przebywających na strzelnicy
1. Korzystający ze strzelnicy jest obowiązany ściśle przestrzegać poleceń wydawanych przez prowadzącego strzelanie (RO). 2. Zabrania się wchodzenia przed stanowisko strzeleckie (poza linię ognia) bez zgody prowadzącego strzelanie (RO). 3. Korzystający ze strzelnicy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, obowiązany jest przestrzegać przepisów dotyczących postaw strzeleckich związanych z poszczególnymi konkurencjami . 4. Po komendzie "STOP", wydanej przez prowadzącego strzelanie (RO) lub inną osobę, strzelający mają obowiazek natychmiast i bezwarunkowo przerwać strzelanie. 5. Na teren strzelnicy zwierzęta mogą być wprowadzone tylko w wyjątkowych przypadkach oraz obowiązkowo powinny być trzymane na uwięzi i pod ścisłym nadzorem swojego opiekuna. 6. Dzieci mogą przebywać na strzelnicy wyłącznie pod bezpośrednim nadzorem rodziców lub opiekunów. 7. Na terenie strzelnicy obowiązuje zakaz palenia tytoniu. 8. Zabrania się parkowania wszelkich pojazdów poza terenem parkingu oraz w sposób blokujący drogi ewakuacji w tym szczególnie dojazd i wyjazd ambulansu. 9. Osoby nie stosujące się do niniejszego regulaminu będą usuwane ze strzelnicy.
W oparciu o Rozp. Min. Spraw Wewn. i Adm. z dnia 15.03.2000 w sprawie wzorcowego regulaminu strzelnic, Dz.|U.2000 nr 18 poz.234