Najważniejsze dwie zasady to BEZPIECZEŃSTWO oraz SPIRIT OF THE GAME
ZASADY BEZPIECZEŃSTWA
Każdą broń należy zawsze traktować jako załadowaną!
Długa broń musi mieć otwarte zamki, puste komory nabojowe oraz magazynki, zaś lufa musi być skierowana w bezpieczną stronę (w górę, w głąb stanowiska). Dotyczy to każdej sytuacji przed, w trakcie i po zawodach. Nigdy nie wolno kierować broni w stronę innych ludzi.
Każda broń pozostaje niezaładowana do momentu ładowania przez zawodnika tuż przed samą konkurencją, w wyznaczonym do tego miejscu, w obecności wyznaczonej osoby funkcyjnej.
Strzelanie na sucho w miejscu ładowania broni jest zabronione (może się odbywać tylko w wyznaczonym miejscu).
Ładowanie i rozładowywanie broni odbywa się tylko w wyznaczonych miejscach. Szczególną ostrożność na kierunek lufy należy zachować w przypadku rewolwerów kapiszonowych.
Rewolwery sześciostrzałowe ładowane są tylko pięcioma nabojami, a kurek opuszczany jest na pustą komorę. Pięciostrzałowe ładuje się pięcioma nabojami, ale kurek musi być zabezpieczony i nie opuszczony na spłonkę.
Nie może dojść do sytuacji wypuszczenia z ręki broni z odciągniętym kurkiem.
Po załadowaniu rewolwerów i włożeniu ich do kabur niedopuszczalne jest przemieszczanie się po strzelnicy za wyjątkiem udania się na stanowisko rozgrywania konkurencji.
Jeżeli kurek został odciągnięty to nabój w komorze pod nim musi zostać wystrzelony (rewolwery, karabin) lub wyjęty (ze strzelby).
Nie wolno odciągać kurka rewolweru, jeśli broń nie jest skierowana wgłąb stanowiska.
Karabin i rewolwery na stanowisku mogą być załadowane, z zamkniętym zamkiem i kurkiem opuszczonym na pustą komorę, pod warunkiem, że lufa skierowana jest w bezpieczną stronę (zasada 170 stopni)
Strzelby są zawsze rozładowane, ładuje się przed konkurencją. W strzelbach kurkowych dopuszczalne jest ich odciągnięcie przed konkurencją.
Broni śrutowej nie wolno położyć lufą na ziemi.
Broń po zakończeniu strzelania winna powinna być otwarta, z pustymi, komorami i otwartym zamkiem, chyba, że ma zostać ponownie użyta na danym stanowisku.
Zawodnik winien umieć posługiwać się bronią przed przystąpieniem do zawodów.
Niedopuszczalne są jakiekolwiek "popisy" z użyciem broni np. kręcenie bronią itp.
Wyciąganie i chowanie broni z kabury po drugiej stronie musi się odbywać z zachowaniem reguły 170 stopni, zatem wymaga skręcenia tułowia. Lufa musi być skierowana wzdłuż stanowiska +/- 85 stopni.
Podczas zmiany stanowiska przenoszona broń musi mieć kurtek opuszczony na pustą komorę lub otwarty zamek.
Upuszczoną broń może podnieść wyłącznie Range Officer.
Nie wolno podnosić upuszczonej amunicji, aż do zakończenia konkurencji. Uzupełnienie amunicji może nastąpić wyłącznie z posiadanych przy sobie przez zawodnika zapasów.
Sędzia nadzorujący broń poddaje po konkurencji użytą broń. Komory, magazynki, zamki, lufy muszą zostać sprawdzone, zaś strzelby i karabiny przeładowane w celu upewnienia się, że są puste.
Zakazane jest spożywanie alkoholu do czasu zakończenia wszystkich konkurencji oraz zabezpieczenia broni.
Zakazane jest spożywanie środków farmaceutycznych, które mogą powodować senność i/lub dekoncentrację oraz wpływać negatywnie na psychikę zawodnika.
Ochrona oczu jest obowiązkowa.
Ochrona słuchu jest zalecana.
Za bezpieczeństwo w trakcie zawodów odpowiadają wszyscy zawodnicy. Każdy ma obowiązek reagować na sytuacje nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Złamanie zasad bezpieczeństwa skutkuje otrzymaniem kary, nawet polegającej na usunięciu zawodnika z zawodów.
SPIRIT OF THE GAME
Duch Gry, Duch Dzikiego Zachodu, Kodeks Dzikiego Zachodu...określają specyficzne podejście do uczestnictwa w sporcie, jakim jest Cowboy Action Shooting ™. Oznacza to pełne uczestnictwo bez niesportowego zachowania, poszukiwania dróg na skróty, luk w przepisach, które umożliwiłyby uzyskanie przewagi nad innymi. Poruszanie się wyłącznie w ramach reguł i procedur strzelania. Wykroczenie "Spirit of the Game" występuje, gdy zawodnik celowo lub umyślnielekceważy instrukcje etapowe w celu uzyskania przewagi konkurencyjnej (np. przyjęcie kary skutkowałoby niższym wynikiem lub szybszym czasem niż wykonanie instrukcji). Strzelanie z innej niż dopuszczona amunicja (nie spełniająca współczynnika mocy lub minimalnej prędkości) to także wykroczenie przeciw tej zasadzie. Nasz "Dziki Zachód" to okazja do spotkania, dobrej zabawy i rywalizacji w przyjemnej atmosferze, niezależnie od płci, wieku, czy stopnia sprawności. Ambicja jest pożądana. Jeśli jednak rywalizacja staje się celem samym w sobie to Duch Gry zanika.
Jak uzyskać pozwolenie na broń:
Szczegółowych informacji udzielimy chętnie bezpośrednio. Poniżej drogą jaką będziesz musiał przejść, by móc posiadać własną broń. 1. Zostać członkiem klubu sportowego, poprzez złożenie deklaracji i opłacenie składek (wpisowej i corocznej członkowskiej). 2. Zdać egzamin na patent strzelecki (w naszym przypadku na trzy rodzaje broni: pistolet, karabin, strzelba). 3. Uzyskać licencję zawodnika. 4. Przejść badania lekarskie i psychologiczne. 5. Złożyć odpowiedni wniosek w Wydziale Postępowań Administracyjnych Wojewódzkiej Komendy Policji właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.. 6. Przejść kontrolę dzielnicowego. 7. Odebrać decyzję o wydaniu pozwolenia na broń. Następnie wystarczy już tylko wystąpić o wydanie tzw. promes na zakup broni i kupić sobie szafę pancerną klasy S1, w której można będzie przechowywać własne sztuki broni. Wbrew pozorom nie jest to proces skomplikowany i o ile stan ciała i umysłu na to pozwala, bez kłopotów można uzyskać pozwolenie.